Kršćanski Protestantski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski Protestantski Forum

Smiri se pred Jahvom i njemu se nadaj (Psalam 37:7)
 
Početna stranicaPortailPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 BOG I EVOLUCIJA

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
evangelina

evangelina


Broj postova : 11
Age : 55
Registration date : 13.05.2007

BOG I EVOLUCIJA Empty
PostajNaslov: BOG I EVOLUCIJA   BOG I EVOLUCIJA Icon_minitimened srp 01, 2007 11:44 am

Pišem još jedan blog sa posebnom temom; BOG I EVOLUCIJA, znanstvene teorije u nastojanju da pojasne stvaranje svijeta u usporedbi s Biblijom

http://bogievolucija.blogspot.com/
[Vrh] Go down
http://evangelina.mojblog.hr
Faith

Faith


Broj postova : 151
Age : 42
Localisation : Zagreb
Registration date : 04.05.2007

BOG I EVOLUCIJA Empty
PostajNaslov: Re: BOG I EVOLUCIJA   BOG I EVOLUCIJA Icon_minitimened srp 01, 2007 2:50 pm

evangelina je napisao/la:
Pišem još jedan blog sa posebnom temom; BOG I EVOLUCIJA, znanstvene teorije u nastojanju da pojasne stvaranje svijeta u usporedbi s Biblijom

http://bogievolucija.blogspot.com/

Znaš evo ti nekoliko načina-teorija koja govore o tih 6 dana stvaranja. To su samo načini interpretacije.
1. Teorija- Doslovno tumačenje- Svijet je prema ovom tumačenju doslovno stvoren u 6 dana koji se doslovno shvaćaju kao dan od 24. sata.
2.teorija- Teorija usklađivanja. pokušava se dovesti biblijski prikaz stvaranja svijeta u sklad s prirodnim znanostima, te se onaj dan u Post 1 ne shvaća kao dan od 24 sata, nego kao neodređeno vremensko razdoblje. 6 biblijskih dana kao 6 geoloških razdoblja.
( 1 dan- 15 000 000 000 -Big Bang; 2 dan-formiranje sunčeva sustava; 3 dan- ledeno doba koje omogučava smrzavanje oceana te pojavljivanje kopna i zelenila nakon ledenog razdoblja; 4 dan- Mjesec i sunce kao faktori koji utječu na trajanje godine, dana u godini i godišnjih doba: 5 dan-570 000 000 god. Pojavljivanje života u vodi i "morske grdosije" ranog paleozoika i zraku (insekti srednjeg paleozoika) 225 000 000 god. ; 6 dan- 225 000 000 god. razdoblje vladavine sisavaca i gmizavaca ne zemlji u vremenu mezozoika
3. teorija- Idealne teorije- opis stvaranja svijeta i čovjeka od prirodnih znanosti te tumače ovih 6 dana kao idealnih 6 dana, 6 glavnih logički međusobno različitih momenata Božje djelatnosti u svjetu.
4. Mitsko tumačenje- prema njemu je biblijski pisac za opis stvaranja svijeta upotrijebio stare mnogobožačke mitove, obradio ih i u njih utkao istine objavljenje izraelske religije.
5. Proročko tumačenje- Bogom nadahnuti pisac, gledao ne u budučnost nego u prošlost i u tom viđenju vidio kako je Bog stvarao svijet.
6. Biblijsko teološko shvaćanje - biblijski pisac stvaranje svijeta prikazao kao uvod u povijest spasenja. Služio se slikama i predodžbama koje su bile uhodane u njegovom svijetu i u kulturi njegova vremena.

Ako koga zanima ima jedna knjiga o teoriji usklađivanja, na engleskom doduše: Nathan Aviezer;In the Beginning..Biblical Creation and Science, KTAV Publishin House, Inc, Hoboken, N.J. 1997

Ovo što sam napisala su teorije koje se mogu koristiti u istraživanju. Htjela sam ti tamo pisati, ali nisam se baš snašla. a vjerujem da će i drugi čitati.
[Vrh] Go down
evangelina

evangelina


Broj postova : 11
Age : 55
Registration date : 13.05.2007

BOG I EVOLUCIJA Empty
PostajNaslov: Re: BOG I EVOLUCIJA   BOG I EVOLUCIJA Icon_minitimened srp 01, 2007 10:21 pm

Faith, hvala na ovim objašnjenjima.

Ono što sam željela postići u postu "Zašto je Bogu trebalo šest dana?" je da ljudi shvate da Bibliju treba uzimati doslovno. Sve ostalo su upravo teorije (koje i ti navodiš) i "ne drže vodu". Ako se Božja Riječ proizvoljno tumači, tada se gubi cijela poruka i lako se može upasti u zamku izokretanja i mijenjanja same Riječi.

Kao što i završetak samog Otkrivenja kaže: "Svjedočim svakome koji čuje riječi proroštva ove knjige: ako tko što dometne ovome, Bog će njemu poslati zla opisana u ovoj knjizi. I ako tko oduzme od rijeli knjige ovog proroštv, Bog će oduzeti njegov udio na stablu života i u svetome gradu, o čemu je pisano u ovoj knizi"

Samo na onim mjestima gdje i sam Autor navodi da se radi o parabolama, tamo se riječi uzimaju u prenesenom značenju. Ali to je uvijek i posebno označeno.

Odgovor na blogu možeš postaviti pritskom na "komentari" na samom kraju posta koji želiš komentirati. Otvarati se tada novi prozor i upišeš komentar, a odabereš da li se želiš potpisati ili ostaviti anonimno.
[Vrh] Go down
http://evangelina.mojblog.hr
Juda Iškariotski

Juda Iškariotski


Broj postova : 80
Registration date : 23.06.2007

BOG I EVOLUCIJA Empty
PostajNaslov: Re: BOG I EVOLUCIJA   BOG I EVOLUCIJA Icon_minitimepon srp 02, 2007 12:55 am

od kud sve te teorije? relativno su zanimljive... s obzirom da ja znam samo 2.. bar su me tak ucili... Very Happy
[Vrh] Go down
Faith

Faith


Broj postova : 151
Age : 42
Localisation : Zagreb
Registration date : 04.05.2007

BOG I EVOLUCIJA Empty
PostajNaslov: Re: BOG I EVOLUCIJA   BOG I EVOLUCIJA Icon_minitimepon srp 02, 2007 9:01 am

Studiram teologiju pa smo učili te teorije. No kao što kaže evangelina to su samo teorije. Naravno Bibliju treba uvijek shvaćatiozbiljno i ne tumačiti kako se kome nametne, jer ona ima poruku vrlo ozbiljnu a ta je da sa Bogom nema šale-rečeno vrlo seljački.Very Happy
Naravno neke od ovih teorija su za znanstveno istraživanje, a opet kako bi to bilo kad bi mi Boga objasnili? tada bi ga sveli na naš razum i ograničili i tada to ne bi bio više Bog koji je Svemoguć, Stvoritelj... Amopet kako se kaže Bogu božje- caru carevo.
[Vrh] Go down
DJ LunaMoon
Admin
DJ LunaMoon


Broj postova : 82
Age : 39
Localisation : Orasje
Registration date : 20.04.2007

BOG I EVOLUCIJA Empty
PostajNaslov: Re: BOG I EVOLUCIJA   BOG I EVOLUCIJA Icon_minitimepon srp 02, 2007 10:07 am

Evo ispricat cu jednu zgodu koja mi se dogodila onih prvih dana kad sam se obratio:
Citao sam Novi Zavjet i onda uzeo da ucim, posto sam imao ispite tih dana.
Rekao sam Bogu: Oce, molim te pomozi mi da naucim ovo, molim te obaspij me Duhom Svetim da mi pomogne dok ucim.

Sjeo sam i ucio. pogledao sam na sat i bilo je 16:20 h. Ucio sam sigurno oko 2 sata, znam da sam izlistao puno listova, vise se i ne sjecam, znam da sam zapamtio brdo toga i kad sam pogledao na sat da vidim koliko to dugo ucim, bilo je 16:30 h. Nisam mogao da vjeruje svojim ocima, pa sam promatrao kazaljku da vidim jel stala, ali i moj mobitel i rucni sat su pokazivali isto. Nevjerovatno.
Tad mi je Bog Svemoguci pokazao da je vjecan, da on zivi u jednom trenutku, za njega vrijeme ne tece. ''Za njega je jedan dan tisucu godina, a tisucu godina jedan dan!''

Da ovo nije ludilo ili nesto slicno potvrdio mi je moj brat u Kristu Ivan, kojeg zasad ne znate, kojem nisam pricao ovaj dogadjaj a dogodilo mu se isto i dosao je kod mene zadihan da mi to isprica.

Eto dragi moji, zato ja vjerujem da je Bog napravio zemlju i covjeka za tacno 6 dana po 24 h.
[Vrh] Go down
http://www.myspace.com/djlunamoonsound
Juda Iškariotski

Juda Iškariotski


Broj postova : 80
Registration date : 23.06.2007

BOG I EVOLUCIJA Empty
PostajNaslov: Re: BOG I EVOLUCIJA   BOG I EVOLUCIJA Icon_minitimepon srp 02, 2007 10:14 am

a što je tu seljački?? Very Happy Very Happy Very Happy
mislim da sporo kopčam... lol! lol! lol!
[Vrh] Go down
DJ LunaMoon
Admin
DJ LunaMoon


Broj postova : 82
Age : 39
Localisation : Orasje
Registration date : 20.04.2007

BOG I EVOLUCIJA Empty
PostajNaslov: Re: BOG I EVOLUCIJA   BOG I EVOLUCIJA Icon_minitimepon srp 02, 2007 11:05 am

a tko je rekao da tu ima nesto seljacki?
[Vrh] Go down
http://www.myspace.com/djlunamoonsound
evangelina

evangelina


Broj postova : 11
Age : 55
Registration date : 13.05.2007

BOG I EVOLUCIJA Empty
PostajNaslov: Re: BOG I EVOLUCIJA   BOG I EVOLUCIJA Icon_minitimepon srp 02, 2007 11:45 am

DJ LunaMoon je napisao/la:
Evo ispricat cu jednu zgodu koja mi se dogodila onih prvih dana kad sam se obratio:
Citao sam Novi Zavjet i onda uzeo da ucim, posto sam imao ispite tih dana.
Rekao sam Bogu: Oce, molim te pomozi mi da naucim ovo, molim te obaspij me Duhom Svetim da mi pomogne dok ucim.

Sjeo sam i ucio. pogledao sam na sat i bilo je 16:20 h. Ucio sam sigurno oko 2 sata, znam da sam izlistao puno listova, vise se i ne sjecam, znam da sam zapamtio brdo toga i kad sam pogledao na sat da vidim koliko to dugo ucim, bilo je 16:30 h. Nisam mogao da vjeruje svojim ocima, pa sam promatrao kazaljku da vidim jel stala, ali i moj mobitel i rucni sat su pokazivali isto. Nevjerovatno.
Tad mi je Bog Svemoguci pokazao da je vjecan, da on zivi u jednom trenutku, za njega vrijeme ne tece. ''Za njega je jedan dan tisucu godina, a tisucu godina jedan dan!''

Da ovo nije ludilo ili nesto slicno potvrdio mi je moj brat u Kristu Ivan, kojeg zasad ne znate, kojem nisam pricao ovaj dogadjaj a dogodilo mu se isto i dosao je kod mene zadihan da mi to isprica.

Eto dragi moji, zato ja vjerujem da je Bog napravio zemlju i covjeka za tacno 6 dana po 24 h.

Haleluja! Slava Bogu! Zar nije velik i Svemogući!? bounce cheers
[Vrh] Go down
http://evangelina.mojblog.hr
Faith

Faith


Broj postova : 151
Age : 42
Localisation : Zagreb
Registration date : 04.05.2007

BOG I EVOLUCIJA Empty
PostajNaslov: Re: BOG I EVOLUCIJA   BOG I EVOLUCIJA Icon_minitimepon srp 02, 2007 1:29 pm

Dj,brate moj, i ja dijelim takovo iskustvo. Svaki dan imam ispite, ponekad i dva na dan. Učim preko dana koliko stignem uz druge dužnosti i izlazim dnevno na ispite. Molim se Duhu svetome da mi pomogne i vodi učenje, a tako zaista i jest. Vodi me, tako da je zan2-3 sata pročitam knjigu od 400 strana i izađem na ispit sljedeći dan i položim.
Uistinu iz dana u dan otrivam sve veću veličinu svog Boga!
Dj- samo hrabro na ispitima. Uz tebe sam molitvom!
[Vrh] Go down
Juda Iškariotski

Juda Iškariotski


Broj postova : 80
Registration date : 23.06.2007

BOG I EVOLUCIJA Empty
PostajNaslov: Re: BOG I EVOLUCIJA   BOG I EVOLUCIJA Icon_minitimeuto srp 03, 2007 12:39 am

ides.... meni treba 2-3 dana za knjigu od 50(!!!!!) stranica... ako nije po mom ukusu....
[Vrh] Go down
Sponsored content





BOG I EVOLUCIJA Empty
PostajNaslov: Re: BOG I EVOLUCIJA   BOG I EVOLUCIJA Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
BOG I EVOLUCIJA
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Kršćanski Protestantski Forum :: Protestantizam :: Web Portali, Blogovi...-
Forum(o)Bir: